ابداع روشي نوين در جراحي عارضه «ناخن گاز انبري» براي نخستين بار در جهان

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران از ابداع روشی نوین در جراحی ناخن گاز انبری شکل برای نخستین بار در جهان توسط تیم ایرانی خبر داد و گفت: این روش جراحی با اصلاح بستر ناخن برای نخستین بار در دنیا موفق به برطرف کردن این اختلال بدون عارضه و برگرداندن زیبایی به عضو شد .

دکتر سید مهدی طبایی یکی از اعضای تیم تحقیقاتی این روش نوین در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران گفت: ناخن گاز انبری شکل یک اختلال ناخنی است که عضو از دو طرف خمیده شده و به هم نزدیک می شود. فاکتورهای متعددی در ایجاد این عارضه موثر است که ضربه و ابتلا به بعضی ار بیماری ها از آن جمله اند.

وی با بیان اینکه درمان های دارویی برای بهبود این عارضه موثر نیست، اظهار داشت: تاکنون درمان های دارویی و روش های جراحی که استفاده می شد نتوانسته این بدشکلی را در عضو برطرف کند و در بعضی موراد حتی به از دست رفتن ناخن منتهی می شد.

دکتر طبایی ادامه داد: با ابداع روش نوینی که توسط تیمی متشکل از محققین ایرانی به سرپرستی دکتر غلامحسین غفارپور از اساتید پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد، برای اولین بار در جهان جراحی ناخن گاز انبری شکل با موفقیت بر روی ۱۱ بیمار انجام شد و نتایج علمی آن در سی و ششمین شماره ۲۰۱۰ نشریه dermatologic surgery آمریکا به چاپ رسید.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در این نوآوری جراحان پوست ایرانی توانستند با خارج کردن ناخن بدشکل و جدا کردن بستر ناخن از سطح استخوان و اصلاح آن با به کارگیری روشی خلاقانه در استفاده از پروتزی مخصوص روی فلپ به نتایج بسیار قابل قبولی در زیبایی ناخن و رفع این اختلال دست یابند.

دکتر طبایی در پایان اظهار داشت: با پیگیری ها و بررسی هایی که بر روی بیمارانی که تحت این عمل قرار گرفته اند بعد از گذشت ۱۸ ماه از مدت جراحی عارضه ای مشاهده نشد.

( لینک مطلب)